Historia klubu

W 1998 roku, z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach-Giszowcu, pod przewodnictwem Pani Marii Pawłowskiej, a także pod czujnym okiem dyrektorów Wiesławy Kozłowskiej-Pilorz, Krystyny Czubiak i Danuty Wzorek, powstał Uczniowski Klub Sportowy SPRINT. Przez ostatnie ćwierć wieku z zaangażowaniem wychowaliśmy pokolenia dzieci, z którymi wspólnie świętowaliśmy liczne sukcesy i czasem przeżywaliśmy trudne chwile związane z porażkami. Jednak każde z tych doświadczeń miało jeden cel – by sport stał się dla nich miłością, przyjemnością oraz integralną częścią życia.

Nasze cele są klarowne i niezmienne:

• zagospodarowanie czasu wolnego uczniom poprzez różnorodne formy aktywności,
  • wychowanie przez sport,
  • rozwijanie talentów i pasji,
  • współpraca ze środowiskiem lokalnym,
  • popularyzacja sportu i zachęcanie do aktywności wszystkich dzieci, nie tylko tych najbardziej utalentowanych.

Od momentu założenia UKS Sprint działają u nas prężnie sekcje piłki nożnej, piłki siatkowej, pływania, koszykówki, a także sekcje sportowe dla przedszkolaków. Codziennie odbywają się poranne i popołudniowe treningi na pływalni i salach gimnastycznych, a w weekendy nasi zawodnicy uczestniczą w meczach i rozgrywkach ligowych. Organizujemy także obozy sportowe, które łączą aktywność fizyczną z wypoczynkiem. Latem dzieci mogą korzystać z zajęć pływackich, rowerowych, piłkarskich i siatkarskich połączonych z rekreacją, natomiast zimą oferujemy im możliwość szusowania na nartach w pięknych, górskich okolicznościach.

Sportowcy z UKS Sprint od lat zdobywają czołowe miejsca w zawodach sportowych katowickich szkół podstawowych, z dumą reprezentując swoje miasto na szczeblu wojewódzkim. Wielu naszych podopiecznych brało udział w mistrzostwach Polski, a wychowankowie Sprintu wielokrotnie triumfowali w ogólnopolskich turniejach, takich jak Turniej Orlika, Basketmania, Deichman, Tymbark Cup czy Real Cup. Niezwykle cieszymy się, że niektórzy z naszych zawodników zostali powołani do reprezentacji Polski, co stanowi dla nas ogromne wyróżnienie.

Jednak nie tylko sportowe sukcesy są dla nas powodem do dumy. Równie ważne jest to, że wielu z naszych wychowanków, kontynuując swoje sportowe pasje, wybrało karierę nauczyciela wychowania fizycznego, fizjoterapeuty, trenera sportowego lub ratownika wodnego.

Dla nas, nauczycieli, trenerów i wychowawców, widok tych młodych ludzi kontynuujących swoją przygodę ze sportem jest największą nagrodą i motywacją do dalszej pracy. To dodaje nam skrzydeł, przynosi radość i nadaje sens temu, co robimy każdego dnia.